Halılar evimizin en görünür yerinde ve görsel olarak ev şıklığını artıran en önemli eşyalarımızdandır. Ancak bu öneminin yanısıra halıların bakım ve temizliği de birçok kadını düşündüren konuların başında gelir.

Halınızı pırıl pırıl yapmak için bunu deneyin
Halıları profesyonel bir şekilde temizletmek ilk seçeneğiniz olabilir. Ancak halılarınızı ev dışına çıkarmadan hatta su ve sabun olmadan da yıkayabileceğinizi biliyor musunuz. Evet yanlış duymadınız. Su ve sabun yok, silme ve yıkama yok ama temizlik süper. Bu yöntem ile hem lekeleri, hem tozları hem de bakteri ve mite adı verilen canlıları yok edebilirsiniz.

Mısır nişastası ile pırıl pırıl

Halılarınızı evinizde bulundukları yerde pratik bir şekilde temizlemeniz için gerekli olan malzeme ise sadece mısır nişastası. Evet doğru duydunuz tek gerekli şey bu.
Öncelikle, mısır nişastasını elinizde halınızın üstüne serpin. Nişastanın halının her tarafına gelmesine özen gösterin ve iyice yayın. Mısır nişastasının halınızda 3-4 saat kalması yeterli olacaktır. Nişasta bu şekilde bekledikten sonra elektrik süpürgesi ile halınızı süpürün. Sonuçtan memnun kalacaksanız. Halınız hem temiz hem de pırıl pırıl olacaktır.

Halılarınızı temizlemek için diğer yöntemler de şöyle;

1 Su bardağı kabartma tozu veya karbonat (Kirin yumuşamasını ve kolay çıkmasını sağlar)
1 fincan mısır nişastası ( 1/2 fincan mısır nişastası ve 1/2 fincan mısır unu da olabilir. )
1 fincan Kuru nane ( Nane yerine, kekik, biberiye, defne yaprağı da olur. ). (Koku verir, mikrop öldürücü özelliği vardır)
1 yemek kaşığı toz haline getirilmiş karanfil ( isteğe bağlı ) (Koku verir ve mikrop öldürür)
1 Yemek kaşığı boraks ( isteğe bağlı ancak kullanmanızı öneririz ) (Hem temizleyici hem de dezenfekte edicidir)

Malzemeler birbirine karıştırılır ve halıya eşit miktarda ve bolca serpilip yedirilir. Bu iş için bir fırça kullanılabilir. Malzemenin halının tüylerinin aralarına iyice girdiğinden emin olunmalıdır. Bu şekilde en az iki saat beklenir. Bir gece beklenmesi halinde ise bakteri ve maytların ( bazı akar türleri ) büyük bir kısmı yok olacaktır. Ertesi gün ise elektrik süpürgesi ile halı iyice temizlenir. Malzemeler kaybolana kadar vakumlama işlemine devam edilir.

Eğer halınız çok kirli ise devamında şu işlemi de uygulayabilirsiniz;

Halınızda çok ciddi yağlanma ve kirlenme varsa sıcak bir su içine bolca arap sabunu koyup halıyı silin. 15-20 dakika bekledikten sonra durulama işlemine geçin. Ilık bir su içerisine bir miktar sirke koyup durulama işlemini yapın. En son aşamada kuru bir bezle halının üzerinden geçin.

Halıların haftalık temizliği için de şu yöntemi uygulayabilirsiniz;

Karbonat
Nane
Mısır Nişastası

Malzemeler karıştırılır ve halı üzerine serpilir. En az 1 saat beklendikten sonra elektirik süpürgesi ile iyice süpürülür. Ardından tercih edilirse yine arap sabunu ve sıcak su karışımı ile güzelce silinir ve ardından durulamak için sirkeli su ile silinir.