Güven Veren Temizlik
İnönü Caddesi Mareşal Fevzi Çakmak Sokak No:10, Esentepe / Kartal
Pzt-Cmt: 09:00 - 20:00
06 Şub 2019

Halıdaki Can Sıkıcı Lekeleri Çıkarma İpuçları

Halıdaki lekeler için panik yapmayın! Bu kolay uygulanabilir temizlik ipuçları tüm gün halı ile uğraşmaktan sizi alıkoyacaktır.

Yağ lekesini çıkarma

Lekeyi bikarbonat ile örtün böylece yağı kendine çekecektir. 15 dakika bekledikten sonra biraz odaların ve elektrikli süpürge ile halıdan her şeyi süpürgeyi çekin.

Mürekkep Lekesini Çıkarma

Lekeyi tıraş köpüğü ile ovun ve temiz nemli bir sünger ile iyice temizleyin. Duruladıktan sonra tekrar biraz su ekleyin Lekeyi ve elektrikli süpürgeyle iyice çekin.

Eğer elinizde tıraş köpüğü yoksa bunun yerine saç spreyi de kullanabilirsiniz. Saç spreyini Lekeyi sıkın ve temiz bir bez ile leke çıkıncaya kadar silin. En son nemli bir havlu ile tekrar halıyı silin.

Çay ve Kahve Lekesini

Mümkün olduğunca yaymamaya özen gösterin ve fırçalamayın. Bir kaşık bulaşık deterjanı, bir kaşık sirke ve iki bardak ılık suyu karıştırın. Temiz bir süngeri karışıma batırın ve lekeye uygulayın. Leke gidene kadar sünger ile temizleyin.

Kan Lekesi

Kan lekesini önce bir havlu ile temizleyin. Lekeyi karbonat ile iyice kaplayın ve soğuk su ile iyice yıkatın. Ardından temiz bir havlu ile tekrar kurutmaya çalışın. İşte hepsi bu kadar.

Çamur Lekeleri

Çamuru temizlemenin en kolay yolu kuruması beklemek ve sonra elektrikli süpürge ile çekmektir. Ardından lekeden eser kalmayacak şekilde bir bardak suya çamaşır deterjanı ekleyin ve iyice karıştırdıktan sonra lekeye uygulayın. Temiz bir havlu ile lekeyi ovalayın. Tekrar elektrik süpürgesi ile kalan suyu da çekin ve havlu ile kurulayın.

Gazlı İçecek ve Meyve Suyu Lekeleri

Halıya dökülen sıvıyı bir kâğıt havlu ile olabildiğince kurutmaya çalışın ama lekenin yayılmamasına da özen gösterin. Bu lekeleri gidermenin en kolay yolu lekeyi su ile ıslatarak kurulamaktır. Bir sprey şişesine ılık su ekleyin ve lekeyi sprey ile nemlendirin ve kurulayın. Bu işlemi leke kaybolana kadar birkaç kez deneyin.

Kurumuş Boya Lekesi

Sıçak su ve çamaşır deterjanı karışımı hazırlayın ve bunu kurumuş boya lekesinin üzerine dökün ve 5-6 dakika bekleyin. Kurumuş boya yumuşamış olacaktır. Şimdi boyayı keskin olmayan bir bucak veya ıspatula ile kazıyın. Lekeyi tamamen çıkarana kadar bu yöntemi izleyin.

Çikolata Lekesi

Halıdaki çikolata lekesinin üstüne soğuk su dökün ve biraz çamaşır deterjanı ile lekeyi bir havlu kullanarak hafice ovalayın. Birkaç kez soğuk su ile lekeyi durulayarak lekeden kurtulabilirsiniz.

Halıdaki Mobilya İzleri

Bu çöküntülerin üzerine birkaç buz küpü yerleştirin. Buzların erimesinden sonra bir çatal veya eski bir diş fırçası ile halı liflerinin birbirinden ayrılması için hafifçe fırçalayabilirsiniz. Artık halınız eski görümüne kavuşmuş olacaktır.

Yemek Sosları ve Yağları

Bir yemek kaşığı deterjan ile bir yemek kaşığı beyaz sirkeyi iki bardak suda karıştırın. Karışımı lekeye uygulayın ve bir bez ile lekeyi temizleyin. Karışımı birkaç kere uygulayarak ve bez ile temizleyerek lekelerden kurtulabilirsiniz.

06 Şub 2019

Halınızı pırıl pırıl yapmak için bunu deneyin

Halılar evimizin en görünür yerinde ve görsel olarak ev şıklığını artıran en önemli eşyalarımızdandır. Ancak bu öneminin yanısıra halıların bakım ve temizliği de birçok kadını düşündüren konuların başında gelir.

Halınızı pırıl pırıl yapmak için bunu deneyin
Halıları profesyonel bir şekilde temizletmek ilk seçeneğiniz olabilir. Ancak halılarınızı ev dışına çıkarmadan hatta su ve sabun olmadan da yıkayabileceğinizi biliyor musunuz. Evet yanlış duymadınız. Su ve sabun yok, silme ve yıkama yok ama temizlik süper. Bu yöntem ile hem lekeleri, hem tozları hem de bakteri ve mite adı verilen canlıları yok edebilirsiniz.

Mısır nişastası ile pırıl pırıl

Halılarınızı evinizde bulundukları yerde pratik bir şekilde temizlemeniz için gerekli olan malzeme ise sadece mısır nişastası. Evet doğru duydunuz tek gerekli şey bu.
Öncelikle, mısır nişastasını elinizde halınızın üstüne serpin. Nişastanın halının her tarafına gelmesine özen gösterin ve iyice yayın. Mısır nişastasının halınızda 3-4 saat kalması yeterli olacaktır. Nişasta bu şekilde bekledikten sonra elektrik süpürgesi ile halınızı süpürün. Sonuçtan memnun kalacaksanız. Halınız hem temiz hem de pırıl pırıl olacaktır.

Halılarınızı temizlemek için diğer yöntemler de şöyle;

1 Su bardağı kabartma tozu veya karbonat (Kirin yumuşamasını ve kolay çıkmasını sağlar)
1 fincan mısır nişastası ( 1/2 fincan mısır nişastası ve 1/2 fincan mısır unu da olabilir. )
1 fincan Kuru nane ( Nane yerine, kekik, biberiye, defne yaprağı da olur. ). (Koku verir, mikrop öldürücü özelliği vardır)
1 yemek kaşığı toz haline getirilmiş karanfil ( isteğe bağlı ) (Koku verir ve mikrop öldürür)
1 Yemek kaşığı boraks ( isteğe bağlı ancak kullanmanızı öneririz ) (Hem temizleyici hem de dezenfekte edicidir)

Malzemeler birbirine karıştırılır ve halıya eşit miktarda ve bolca serpilip yedirilir. Bu iş için bir fırça kullanılabilir. Malzemenin halının tüylerinin aralarına iyice girdiğinden emin olunmalıdır. Bu şekilde en az iki saat beklenir. Bir gece beklenmesi halinde ise bakteri ve maytların ( bazı akar türleri ) büyük bir kısmı yok olacaktır. Ertesi gün ise elektrik süpürgesi ile halı iyice temizlenir. Malzemeler kaybolana kadar vakumlama işlemine devam edilir.

Eğer halınız çok kirli ise devamında şu işlemi de uygulayabilirsiniz;

Halınızda çok ciddi yağlanma ve kirlenme varsa sıcak bir su içine bolca arap sabunu koyup halıyı silin. 15-20 dakika bekledikten sonra durulama işlemine geçin. Ilık bir su içerisine bir miktar sirke koyup durulama işlemini yapın. En son aşamada kuru bir bezle halının üzerinden geçin.

Halıların haftalık temizliği için de şu yöntemi uygulayabilirsiniz;

Karbonat
Nane
Mısır Nişastası

Malzemeler karıştırılır ve halı üzerine serpilir. En az 1 saat beklendikten sonra elektirik süpürgesi ile iyice süpürülür. Ardından tercih edilirse yine arap sabunu ve sıcak su karışımı ile güzelce silinir ve ardından durulamak için sirkeli su ile silinir.

06 Şub 2019

Organik Deterjan Nedir? Neden Önemlidir?

Çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı, sıvı sabun, yüzey temizleyici, yağ çözücü, ahşap temizleyici, çamaşır suyu, banyo temizleyici, cam temizleyici, arap sabunu, tuvalet (WC) temizleyici gibi pek çok temizlik maddesini hemen her gün evlerimizde kullanıyoruz. Peki evimize aldığımız, her gün tenimize direkt temas eden giysilerimizi yıkadığımız, kaçınılmaz olarak çocuklarımızın da dokunduğu, kullandığı bu ürünler ne kadar sağlıklı? Bu konuda neler biliyorsunuz?
Kendi sağlığımız konusunda nedense biraz daha umursamaz olduğumuz acı bir gerçek. Peki çocuklarımızın ve/veya bebeğinizin sağlığı konusunda çok daha hassas olduğumuzu kim inkar edebilir?

Hamilelik ve lohusalık dönemlerinde bu klasik temizlik ürünleriyle temasın solunum ve direkt cilt yoluyla kana karışan toksik ve kimyasal maddelerden dolayı daha tehlikeli olduğunu, hatta artık biraz daha hareketli olan küçük çocuklarınızın klasik zararlı kimyasallar içeren bu tarz deterjanlarla temasının hassas citleri ve genel sağlıkları açısından daha riskli olduğunu biliyor musunuz?

Bu yazıda sizlerle önce genel olarak deterjanlardan ardından da organik deterjan ürünlerinden bahsetmek istiyoruz. Aileniz, sevdikleriniz ve başta da kendiniz için en sağlıklı ürünleri seçmenize umarız yardımcı olabiliriz.

Deterjanlar Nasıl Çalışır?

Tüm temizlik maddelerinde asıl işi “yüzey aktif maddeler” yapar. Bu maddeler suda ve organik maddelerde çözünebilen ve çözünemeyen maddeleri bir arada bulunduran kimyasal çözeltilerdir. Surfaktan (Surface active agent) da denilen bu çözeltiler önce köpük oluşturup kiri söker ve daha sonra bu kiri su içerisinde hapsederek yıkanan ürüne geri dönmesini engeller. Yüzey aktif maddeler anyonik, katyonik, noniyonik veya amfoterik olabilir. Kimisi daha çok temizlik ürünlerinde kullanılırken kimisi de yumuşatıcı veya çamaşır sularında kullanılır. Hatta özellikle katyonik maddeler son derece toksik olmasından dolayı her türlü gıda ve kozmetikte kullanımı yasaktır.

Klasik Kimyasal Deterjanların Tehlikeleri Nelerdir?

Hayatımızda çok önemli bir kolaylık sağlamakla birlikte bu tarz kimyasallar insan hayatı ve çevre için son derece zararlıdır.
Doğada kolay kolay eriyemedikleri için zararlı bir çevresel atıktır. Akarsu ve denizlere karışarak balıklardan başlayıp pek çok canlıyı hatta insan hayatını tehdit eder. Organik ve doğal deterjan ürünlerinde ise böyle bir tehlike görülmez.
Bu tarz deterjanlar sadece mikroplara zarar vermekle kalmaz. Mikrop – insan ayrımı yapamadıkları için insanların da akciğer, karaciğer, cilt ve beyin gibi organlarında hücre ve doku düzeyinde kalıcı hasarlar bırakır. Hipoallerjenik yapıda olmadıkları için bağışıklık sisteminde aşırı tepki oluşması ile karakterize allerji ve reaktif hava yolu (astım) gibi hastalıklara sebep olurlar.
Üstelik bol suyla durulayarak bu kimyasallardan kurtulmak da mümkün değildir. Çünkü her türlü kimyasaldan kurtulmak için çamaşırları 8 ton, bulaşıkları 6 ton suyla durulamak, şampuan kimyasal artıklarından kurtulmak için ise yaklaşık 2 ton suyla durulanmak gerekir ki; bu pratikte imkansızdır.
Klasik deterjanlar sadece temizleme amacıyla içlerine konan maddelerle değil; koku verme, yumuşatma amacıyla gibi farklı sebeplerden dolayı da pek çok kimyasal içerir. Bu kimyasallara uzun süre ve sık sık maruz kalındığında kansere yol açtığı da görülmüştür.
Çamaşır veya bulaşık detarjanları çok da dolaylı olmadan, yani bu ürünlerle yıkanan giysiler ve mutfak malzemelerine dokunarak etkileşime girdiğimiz ürünlerdir. Onlar bile bu kadar tehlikeliyken ;şampuan, sıvı el sabunu gibi cilde tam ve doğrudan temas eden ürünlerin verebileceği zararı tahmin etmek çok zor olmasa gerek.

Organik Temizlik Ürünleri Neden Tercih Edilmeli ?

Organik temizlik ürünlerinin hepsinde (ör: deterjanların) kullanılan ‘’ yüzey aktif madde’’ bitkiseldir. Bu noktada bir detaydan bahsetmek gerekir. Organik deterjan üretiminde su da kullanılır. Su organik bir madde olmadığı için bitkisel veya organik deterjan ürünleri teorik olarak 100% organik değildir. Ancak ürünün içeriğinde kullanılan diğer maddeler (örneğin organik zeytinyağı, organik lavanta) organiktir.
Bir deterjana organik denmesi için içerdiği kimyasalların belirli sınır değerlerin üzerine çıkmaması gerekir (çoğunlukla % 5-10). Tabi ki üretim esnasında kullanılacak bu kimyasallar seçilirken olası en az zararlı olanlar tercih edilir. Dolayısıyla çok daha az oranda kimyasal maddeye temas ederek, bitkisel ürünlerden elde edilmiş deterjanlarla hem sağlığınızı hem de çevreyi koruyabilirsiniz.

Organik Deterjan Markaları Nelerdir?

Sonett, EcoS3, Desert Essence, Miss W ve Seventh Generation sitemizde de ürünlerine erişebileceğiniz, kullananların son derece memnun olduğu markalardan.

Organik Deterjan Aldığınızdan Nasıl Emin Olabilirsiniz?

Uluslararası sertifika kuruluşları her türlü deterjan ve kişisel bakım ürünlerinin içeriklerini analiz ederek belirli sertifikalar veriyorlar. Organik deterjan konusunda en güvenilir kurumlar ise USDA Organic, Ecocert Organic, NaTrue gibi sertifika kuruluşları. Satın almayı düşündüğünüz ürün bu sertifikalardan bir veya birkaçına sahipse içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bu sertifikalara sahip olmayan ancak yine de üzerinde “bitkisel” yazan bir ürün almayı düşünüyorsanız o ürün organik değil, büyük ihtimalle ekolojiktir. Başka bir deyişle; çevre adına duyarlı bir alışveriş yapmış olursunuz, ancak kişisel sağlığınız açısından beklediğiniz düzeyde faydayı göreceğinizi söyleyemeyiz.
Bir başka ayırt etme kriteri ise ürünlerin raf ömrüdür. Normal şartlarda piyasada satılan ürünlerde uzun ömürlü olması için koruyucu kimyasallar kullanılır. Organik deterjan ürünlerinde ise koruyucu kimyasallar ya kullanılmaz ya da sahip olduğu sertifika standartlarına uygun olarak çok düşük oranlarda kullanılır, dolayısıyla organik deterjanların raf ömrü daha kısadır.

06 Şub 2019

Halı Temizlemenin Püf Noktaları

Halı Temizleme

Halı temizlemenin püf noktaları konusunda bilgi sahibi olursanız yapacağınız temizlik işlemleri konusunda daha pratik olursunuz. Halı temizliğinde püf noktalar arasında;

Halıyı Süpürün
Halıların temizliğine başlamadan önce mutlaka elektrik süpürgesi ile süpürülmesi gerekir. Böylelikle halının üzerinde bulunan toz, kir ve diğer kalıntıların hepsi ortadan kalkar. Ayrıca vakumlu elektrik süpürgesi ile bu uygulamanın yapılması daha derinlerde olan sorunların ortadan kalkmasına da yardımcı olacaktır.

Arap Sabunu
Halı silmek için piyasada satılan halı şampuanlarının kullanımları yapılabilir. Yalnız bu şampuanı kullanmak yerine arap sabunu kullanmak daha etkilidir. Arap sabunu ve su ile yapacağınız karışımının içine bez batırın. Ardından halınızın üzerini bastırarak silin. Lekelerin çıkmasından sonra su ile durulama yapılır ve kurumaya bırakılır.

Sirke
Halı silmenin pratik noktaları arasında sirke kullanımı da yer alır. Bir kovanın içine koyulan suyun içine biraz sirke damlatılır. Sirkenin fazla kaçmaması çok önemlidir. Ardından bez ya da fırça yardımı ile silme işlemine başlanır. Silme işlemi bittikten sonra mutlaka su ile durulama yapılmalıdır.

Karbonat
Karbonat halının üzerine serpilir. Bu şekilde yarım saat boyunca bekletilir ve ardından elektrik süpürgesi ile süpürülür. Sonra duru su ile silinerek temizlenir. Karbonat kullanımın farklı yolları da bulunur. Bunlardan bir tanesi de;

1 kova suyun içine 1 su bardağı karbonat eklenir. Hazırlanan bu karışı ile halının yüzeyi iyice silinir. Bu uygulama hem temizliğin yapılmasına hem de halının parlaklık kazanmasına olanak sağlar.

Karbonat ve Mısır Nişastası
Halı silmenin pratik noktaları arasında yer alır. Mısır nişastası ve karbonat halının üzerine serpilir. Bu uygulamada önemli olan pratik bilgiler bekleme süresidir. Bekleme süresi de 30 dakikadır. Ardından vakumlu elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir. Süpürmenin ardından mutlaka ara sabunu ile halıyı silmek gerekir.

Özellikle karbonat halıların üzerinde bulunan bakterilerin ve mitelerin yok olmasına olanak sağlar. Ayrıca karbonat halının üzerindeki nemin de ortadan kalkmasını sağlar. Arap sabunu temizliğin sağlanmasının yanı sıra parlaklık da verir.

Lekelerin Çıkarılmasındaki Detaylar

Halı silmek konusunda birçok püf nokta bulunur. Bunların en önemlisi leke meydana geldiğinde beklemeden müdahale etmektir. Lekenin bastırma işlemi yapmadan temizlenmesi çok önemlidir. Bastırma yapıldığında leke daha dibe gider ve daha çok bulaşmasını sağlar.
Sakız tarzında yapışan maddeler halıya bulaştığında mutlaka buz sürerek sertleşmesi sağlanmalıdır. Bu sayede hem silmek hem de temizlemek oldukça kolay bir hal alır.
Koku olan halılar için sirke kullanımı etkilidir. Yalnız bu uygulamada sirke kullanımın fazla yapılmaması gerekir.
Halılar belli dönemlerde silinmelidir. Bu sayede temizlik yapmak daha kolay olur.
Lekelerin bekletilmemesi de halının ömrünü uzatacaktır.
Halının cinsinin bilinmesi silinmesi ve temizlenmesi konusunda kolaylıklar sağlar. Bu sayede kullanılacak temizlik ürünü de belirlenmiş olur.
Halı Şampuanı Kullanımı

Halı şampuanı kullanmak temizlik açısından var olan bir alternatiftir. Bu ürünün kullanılmasında önemli olan kullanım talimatlarının uygulanmasıdır. Şampuan tarzındaki ürünlerin genelde su içine katılarak kullanılması gerekir. Bunların kullanımlarında halının fazla ıslatılmaması gerekir. Islatmak halının ömrünün kısalmasını sağlar. Özellikle bu ürünlerin kullanılmasında inatçı lekeler için sert kıllı fırçaların kullanılması gerekir. Şampuan ile silinmesinden sonra mutlaka durulama yapılarak kurutulmalıdır. Kurumasının ardından mutlaka elektrik süpürgesi ile tekrardan süpürülür. Bu sayede halıdaki temizlik ve parlaklıkta daha çok ortaya çıkar.

Whatsapp'dan yazın